Plugins - WP-PostViews - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (57 entries)

note: Description of the plugin
en: Enables you to display how many times a post/page had been viewed.
fr: Vous permet d'afficher combien de fois un article/une page a été vu.

en: * If you are not using any category statistics, you can ignore it.
fr: * Si vous n'utilisez aucune statistique de catégorie, vous pouvez ignorer ceci.

en: Separate mutiple categories with commas.
fr: Séparer les catégories par des virgules.

en: Category IDs:
fr: IDs des catégories&nbsp;:

en: <strong>0</strong> to disable.
fr: <strong>0</strong> pour désactiver.

en: Maximum Post Title Length (Characters):
fr: Longueur maximale du titre de l'article (caractères)&nbsp;:

en: No. Of Records To Show:
fr: Nombre d'enregistrements à afficher :

en: %s Only
fr: %s seulement

en: All
fr: Tous

en: Include Views From:
fr: Inclure les vues de&nbsp;:

en: Most Viewed By Category
fr: Les plus vus par catégorie

en: Most Viewed
fr: Les plus vus

en: Least Viewed By Category
fr: Les moins vus par catégorie

en: Least Viewed
fr: Les moins vus

en: Statistics Type:
fr: Type de statistiques&nbsp;:

en: Title:
fr: Titre :

en: WP-PostViews views statistics
fr: Statistiques des vues de WP-PostViews

en: Views
fr: Vues

en: <strong>%s</strong> view was generated. | <strong>%s</strong> views were generated.
fr[0]: <strong>%s</strong> vue a été générée.
fr[1]: <strong>%s</strong> vues ont été générées.

en: %s Most Viewed Page | %s Most Viewed Pages
fr[0]: %s page la plus vue
fr[1]: %s pages les plus vues

en: %s Most Viewed Post | %s Most Viewed Posts
fr[0]: %s article le plus vu
fr[1]: %s articles les plus vus

en: N/A
fr: N/D

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Don't display on other pages
fr: Ne pas afficher sur les autres pages

en: Other Pages:
fr: Autres pages&nbsp;:

en: Don't display on search pages
fr: Ne pas afficher sur les pages de recherche

en: Search Pages:
fr: Pages de recherche&nbsp;:

en: Don't display on archive pages
fr: Ne pas afficher sur les pages d'archive

en: Archive Pages:
fr: Pages d'archive&nbsp;:

en: Don't display on pages
fr: Ne pas afficher sur les pages :

en: Pages:
fr: Pages :

en: Don't display on single posts
fr: Ne pas afficher sur les articles

en: Single Posts:
fr: Articles&nbsp;:

en: Don't display on home page
fr: Ne pas afficher sur la page d’accueil

en: Display to registered users only
fr: Afficher pour les utilisateurs enregistrés uniquement

en: Display to everyone
fr: Afficher pour tout le monde

en: Home Page:
fr: Page d'accueil :

en: These options specify where the view counts should be displayed and to whom. 	By default view counts will be displayed to all visitors. Note that the theme files must contain a call to <code>the_views()</code> in order for any view count to be displayed.
fr: Ces options indiquent où les compteurs de vue doivent être affichés et pour qui. → Par défaut les compteurs s'afficheront pour tous les visiteurs. Notez que les fichiers de thème doivent d'abord contenir un appel à <code>the_views()</code> pour n'importe quel nombre de vue à afficher.

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Most Viewed Template:
fr: Modèle pour les lus vus :

en: Restore Default Template
fr: Rétablir le modèle par défaut :

en: Allowed Variables:
fr: Variables autorisées :

en: Views Template:
fr: Modèles de vues :

en: You have caching enabled for your WordPress installation, by default WP-PostViews will use AJAX to update the view count. However in some cases, you might not want it.
fr: Le cache est activé sur votre installation WordPress, par défaut WP-PostViews va utiliser AJAX pour mettre à jour le nombre de vues. Toutefois dans certains cas, ce n'est peut-être pas ce que vous souhaitez.

en: Use AJAX To Update Views:
fr: Utiliser Ajax pour mettre à jour les vues :

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Exclude Bot Views:
fr: Exclure les vues des robots

en: Registered Users Only
fr: Utilisateurs enregistrés uniquement

en: Guests Only
fr: Visiteurs uniquement

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Count Views From:
fr: Compter les vues de :

en: views
fr: vues

en: %VIEW_COUNT% views
fr: %VIEW_COUNT% vues

en: No Post Views Option Updated
fr: Aucune option de Post Views mise à jour

en: Updated
fr: Mise à jour

en: Post Views Options
fr: Option de Post Views
